• 2021-03-31 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Krajowy Plan Odbudowy - komponent „Transformacja cyfrowa”

Konfederacja Lewiatan wyraża poparcie dla przedstawionych założeń komponentu, które z znacznym stopniu są zbieżne z postulatami zgłaszanym przez KL.

• 2021-03-29 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Jan Olbrycht w Lewiatanie: Rząd musi zaproponować reformy, a nie listę projektów

Podczas spotkania w Lewiatanie europoseł Jan Olbrycht mówił, że aby sięgnąć po pieniądze z Funduszu Odbudowy, państwa członkowskie będą musiały przedstawić plany reform, czyli tzw. Krajowe Plany Odbudowy. 37 proc. środków z każdego KPO będzie musiało zostać przeznaczone na projekty związane z ochroną klimatu, a 20 proc. na projekty dotyczące cyfryzacji. Polsce z tego tytułu przypadnie  w sumie 55 mld euro w formie grantów oraz pożyczek. Pieniądze powinny zostać wydane w latach 2021-2026.

• 2021-03-26 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Nowe regulacje unijne dla rynku cyfrowego

Komisja Europejska opublikowała projekty dwóch kluczowych regulacji zakładające reformę przestrzeni cyfrowej – akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act – DSA) oraz akt o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act – DMA). Zawierają one szczegółowe przepisy odnoszące się do wszystkich usług cyfrowych, w tym internetowych platform cyfrowych czy mediów społecznościowych działających na obszarze Unii Europejskiej.

• 2021-03-23 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

"Przedsiębiorstwa nie mogą przyjmować dodatkowych obciążeń w obliczu kryzysu" – apel BusinessEurope do Rady Europejskiej

Przed wideokonferencją członków Rady Europejskiej w dniach 25 i 26 marca 2021 r., BusinessEurope wzywa unijnych przywódców do zwrócenia większej uwagi na pozafinansową część europejskiej agendy działań. Wiele przedsiębiorstw walczy o przetrwanie i przyszłość swoich pracowników, przez co nie są one w stanie poradzić sobie z dodatkowymi obciążeniami nakładającymi się na kryzys.

• 2021-03-19 Aktualności Bruksela

Europejscy pracodawcy mówią „tak” Europie Socjalnej, „nie” Unii Socjalnej

Mówimy "tak" Europie Socjalnej, wspierającej państwa członkowskie w poprawie warunków społecznych i gospodarczych - ale "nie" Unii Socjalnej ze zharmonizowaną polityką społeczną, która zagrozi dobrze funkcjonującym systemom w państwach członkowskich - napisali w liście do Komisji Europejskiej przedstawiciele siedmiu organizacji pracodawców z Niemiec, Danii, Estonii, Finlandii, Szwecji, Czech i Polski, reprezentowanej przez Konfederację Lewiatan.

• 2021-03-17 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Komisja Eurpejska odpowiedziała na nasz apel

Konfederacja Lewiatan oraz Transport i Logistyka Polska (TLP), zawiązały koalicję z organizacją pracodawców z Litwy (LPK) i Czech (SPCR), wspólnie apelując do Komisji, Parlamentu Europejskiego, Rady UE i państw członkowskich o zniesienie obowiązkowych testów na COVID-19 i różnych formularzy rejestracyjnych dla kierowców zawodowych, co jest niezbędne dla zachowania płynności łańcuchów dostaw na jednolitym rynku UE.

• 2021-03-03 Aktualności Bruksela

Ruszyły konsultacje Krajowego Planu Odbudowy

26 lutego 2021 roku rozpoczęły się konsultacje projektu Krajowego Planu Odbudowy. Będą trwać do 2 kwietnia 2021 roku. Następnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotuje ostateczną wersję projektu KPO, która powinna zostać przekazana do Komisji Europejskiej do końca kwietnia 2021 roku. Komisja będzie miała dwa miesiące na zaakceptowanie Planu.

• 2021-03-01 Aktualności Bruksela

Przygotowanie Krajowych Planów Odbudowy w państwach członkowskich UE

25 lutego odbyło się wewnętrzne spotkanie BusinessEurope, na którym przedstawiciele federacji pracodawców z różnych państw UE rozmawiali o tym, na jakim etapie jest przygotowywanie i jak wyglądają w poszczególnych państwach konsultacje Krajowych Planów Odbudowy (KPO) z biznesem.

• 2021-02-25 Aktualności Bruksela

Ankieta Eurofound: Życie, praca i COVID-19 - weź udział

Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu Eurofound: „Życie, praca i COVID-19”. Wypełnienie ankiety zajmuje 10 minut.

• 2021-02-25 Aktualności Bruksela

Apelujemy do Komisji Europejskiej o zniesienie testów dla kierowców zawodowych

Konfederacja Lewiatan, na prośbę Transport i Logistyka Polska (TLP), zawiązała koalicję z organizacją pracodawców z Litwy (LPK) i Czech (SPCR), wspólnie apelując do Komisji, Parlamentu Europejskiego, Rady UE i państw członkowskich o zniesienie obowiązkowych testów na COVID-19 i różnych formularzy rejestracyjnych dla kierowców zawodowych, co jest niezbędne dla zachowania płynności łańcuchów dostaw na jednolitym rynku UE.