Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności Bruksela

 • 2021-03-17 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Komisja Eurpejska odpowiedziała na nasz apel

  Konfederacja Lewiatan oraz Transport i Logistyka Polska (TLP), zawiązały koalicję z organizacją pracodawców z Litwy (LPK) i Czech (SPCR), wspólnie apelując do Komisji, Parlamentu Europejskiego, Rady UE i państw członkowskich o zniesienie obowiązkowych testów na COVID-19 i różnych formularzy rejestracyjnych dla kierowców zawodowych, co jest niezbędne dla zachowania płynności łańcuchów dostaw na jednolitym rynku UE.

 • 2021-03-03 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Ruszyły konsultacje Krajowego Planu Odbudowy

  26 lutego 2021 roku rozpoczęły się konsultacje projektu Krajowego Planu Odbudowy. Będą trwać do 2 kwietnia 2021 roku. Następnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotuje ostateczną wersję projektu KPO, która powinna zostać przekazana do Komisji Europejskiej do końca kwietnia 2021 roku. Komisja będzie miała dwa miesiące na zaakceptowanie Planu.

 • 2021-03-01 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Przygotowanie Krajowych Planów Odbudowy w państwach członkowskich UE

  25 lutego odbyło się wewnętrzne spotkanie BusinessEurope, na którym przedstawiciele federacji pracodawców z różnych państw UE rozmawiali o tym, na jakim etapie jest przygotowywanie i jak wyglądają w poszczególnych państwach konsultacje Krajowych Planów Odbudowy (KPO) z biznesem.

 • 2021-02-25 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Ankieta Eurofound: Życie, praca i COVID-19 - weź udział

  Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu Eurofound: „Życie, praca i COVID-19”. Wypełnienie ankiety zajmuje 10 minut.

 • 2021-02-25 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Apelujemy do Komisji Europejskiej o zniesienie testów dla kierowców zawodowych

  Konfederacja Lewiatan, na prośbę Transport i Logistyka Polska (TLP), zawiązała koalicję z organizacją pracodawców z Litwy (LPK) i Czech (SPCR), wspólnie apelując do Komisji, Parlamentu Europejskiego, Rady UE i państw członkowskich o zniesienie obowiązkowych testów na COVID-19 i różnych formularzy rejestracyjnych dla kierowców zawodowych, co jest niezbędne dla zachowania płynności łańcuchów dostaw na jednolitym rynku UE.

 • 2021-02-24 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  BusinessEurope apeluje do Przewodniczącego Rady Europejskiej

  Przed zbliżającym się posiedzeniem Rady Europejskiej (25-26 lutego) BuisnessEurope wysłało list do Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michella, w którym zwraca uwagę na kwestię szczepionek i nowych ograniczeń na granicach wewnętrznych UE.

 • 2021-02-22 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Spotkanie Digital Economy Taskforce

  9 lutego br. odbyło się posiedzenie zespołu Digital Economy Task Force wramach BusinessEurope. Tematem bylo omówienie strategii działań wokół kluczowych projektów digitalowych, a Konfederację Lewiatan reprezentowała Aleksandra Musielak.

 • 2021-02-22 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Umowa inwestycyjna UE z Chinami - co oznacza dla polskich przedsiębiorstw?

  Kompleksowe porozumienie inwestycyjne UE z Chinami (CAI, Comprehensive Agreement on Investment) było przedmiotem rozmów i negocjacji Brukseli i Pekinu od 2013 roku. Jeszcze do niedawna niewiele wskazywało na rychłe dojście do porozumienia i finalnych konkluzji ze względu na obustronne rozbieżności m.in. w postrzeganiu prawa pracy, roli arbitrażu czy transferu technologii. Osiągnięcie porozumienia w negocjacjach zostało niespodziewanie ogłoszone w ostatnich dniach 2020 roku.

 • 2021-02-22 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Dyrektywa w sprawie płacy minimalnej - zły pomysł w słusznej sprawie

  Tak można podsumować pomysł dyrektywy unijnej regulującej płacę minimalną w Unii Europejskiej. Projekt na szczęście nie ustala kwoty wynagrodzenia minimalnego, ale wskazuje mechanizm jej ustalania w krajach członkowskich w odniesieniu do średniej płacy lub mediany. Za projektem opowiada się ETUC (Europejska Federacja Związków Zawodowych), przeciwne są organizacje biznesu, w tym BusinessEurope. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny też jest podzielony: grupa pracodawców opowiada się za monitorowaniem wysokości płacy minimalnej w krajach członkowskich bez przymusu jej ustalania na podstawie dyrektywy, przedstawiciele związków zawodowych popierają projekt dyrektywy.

 • 2021-02-22 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Spotkanie z urzędnikami Komisji Europejskiej nt. Krajowych Planów Odbudowy

  Z inicjatywy Biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli, odbyło się spotkanie ekspertów i firm członkowskich Lewiatana z Jackiem Truszczyńskim oraz Aleksandrą Barańską z Komisji Europejskiej (Task Force RECOVER).

Przejdź do archiwum