Aktualności

Rozpędzona gospodarka powoli traci impet

Wrzesień okazał się trzecim z rzędu miesiącem spadków indeksu PMI (53,4 pkt). Ciągle jednak jesteśmy w fazie rozwoju, choć widać, że rozpędzona gospodarka traci impet. Przedsiębiorcy nie są w stanie zaspokoić rosnącego popytu. Nie bez znaczenia pozostaje także brak reakcji banku centralnego na rosnące ceny.

Rekordowo wysoka inflacja

Inflacja kolejny miesiąc z rzędu przekracza historyczne maksima. Wzrost cen zaczyna zbliżać się niebezpiecznie do psychologicznej granicy 6%, a widmo spirali inflacyjnej jest coraz bliższe.

Aktualności

„Laboratoria przyszłości” szansą na rozwój nowoczesnej edukacji

• Konieczne jest zapewnienie szkołom zakupu najbardziej nowoczesnego sprzętu, ułatwiającego kształtowanie kompetencji przyszłości, w tym umiejętności krytycznego myślenia, komunikacji, kooperacji i kreatywności - uważa Konfederacja Lewiatan.
    • Program „Laboratoria przyszłości", który ma to umożliwić, jest dobrym krokiem w kierunku rozwoju nowoczesnej edukacji. Kilka jego elementów wymaga jednak dopracowania i uzupełnienia.

Apel Europejskiego Biznesu do Rady ds. Konkurencyjności UE

BusinessEurope wysłało list do Rady ds. Konkurencyjności, która miała miejsce 29 września br. Znajdują się w nim nasze postulaty dot. Zielonego Ładu, poprawy unijnych regulacji oraz jednolitego rynku UE.

Aktualności

Intensywne prace UE nad projektami cyfrowymi – co nas czeka po wakacyjnej przerwie?

Na przestrzeni ostatniego roku Komisja Europejska opublikowała projekty znaczących dla środowiska cyfrowego regulacji, takich jak Akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act), Akt o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act), Akt w sprawie sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence Act) czy choćby projekt rozporządzenia w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (General Product Safety Regulation), będący wynikiem przeprowadzonego w ubiegłym roku przeglądu dyrektywy w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów.

Aktualności

EFNI 2021:Czy jesteśmy gotowi na przyspieszoną zieloną transformację?

Czy czeka nas rewolucja infrastrukturalna o nieznanej dotąd skali? Czy kraje UE są gotowe na przyjęcie celów pakietu "Fit for 55" i poniesienie jego ekonomicznych i społecznych kosztów? Czy przedsiębiorstwa wygrają wyścig z czasem w kwestii ochrony klimatu? To pytania, które będziemy stawiać na X edycji Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie, od 20 do 22 października. Gościem EFNI będzie m.in. Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej do spraw Europejskiego Zielonego Ładu.

Polski Ład. Apel do posłów o odrzucenie zmian podatkowych

• Prawdopodobnie jutro Sejm będzie głosował nad podatkowymi zmianami zawartymi w Polskim Ładzie.
    • Kilka poprawek zgłoszonych przez rząd na ostatniej prostej niewiele zmienia. Przedsiębiorców czeka podatkowy chaos i wysokie podwyżki podatków.
    • Konfederacja Lewiatan apeluje do posłów o odrzucenie zmian podatkowych, które powstają w pośpiechu i są niedopracowane.

Aktualności

Przełom na polskim rynku elektromobilności coraz bliżej

W środę 29.09. br. odbyło się spotkanie online Grupy eksperckiej/roboczej ds. Zrównoważonej Mobilności działającej w ramach Rady ds. Zielonej Transformacji Konfederacji Lewiatan, poświęcone jedynej, w pełni kompleksowej analizie rynku elektromobilności w Polsce przedstawionej w raporcie Polish EV Outlook 2021, wykonanej na zlecenie PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych).

• 2021-09-29 Aktualności

Zagrożone inwestycje w Krajowym Planie Odbudowy

• Przedsiębiorcy, pomimo zgłoszenia do Krajowego Panu Odbudowy wielu inwestycji, od maja 2021 roku nie mają informacji o faktycznym jego kształcie, w tym o zmianach które w nim nastąpiły w toku negocjacji z Komisją Europejską - uważa Konfederacja Lewiatan.
    • Brak informacji o zasadach finansowania zwrotnego oraz wiarygodnej perspektywy przyjęcia KPO przez rządy państw UE, przy coraz krótszym czasie na jego wdrożenie, stawia pod coraz większym znakiem zapytania realizację zaplanowanych inwestycji.

• 2021-09-29 Aktualności
    Aktualności

Jednolity rynek - w jakim kierunku zmierza UE?

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim corocznym przemówieniu o Stanie UE wygłoszonym 15 września br. na sesji plenarnej PE w Strasbourgu podkreśliła wagę jednolitego rynku, nazywając go „nieocenionym napędem postępu i dobrobytu w Europie". Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że tak jest w istocie. Pandemia COVID-19, która doprowadziła do powrotu kontroli granicznych w obrębie strefy Schengen i nagłego przerwania wielu paneuropejskich łańcuchów dostaw, odpowiada za skurczenie się unijnej gospodarki aż o 6,3%. Pomimo tego, mało prawdopodobne wydaje się, że unijne instytucje wykażą się wystarczająco silną wolą polityczną, aby przełamać impas i walczyć z narastającym protekcjonizm państw członkowskich oraz znosić bariery biurokratyczne utrudniające polskim firmom funkcjonowanie na jednolitym rynku.