• 2021-07-05 Aktualności

E-doręczenia sądowe do poprawki

• 3 lipca br. weszły w życie zmiany prawne, częściowo cyfryzujące sądownictwo w związku z pandemią. Sądy będą doręczać profesjonalnym pełnomocnikom, między innymi adwokatom i radcom prawnym, część pism sądowych przez portale informacyjne sądów powszechnych.
    • O ile cyfryzacja sądownictwa jest bardzo potrzebna, o tyle zmiany przepisów, które zaczęły obowiązywać, budzą sporo wątpliwości - uważa Konfederacja Lewiatan.

• 2021-07-05 Aktualności
    Aktualności

Bezrobocie może spadać nawet do końca roku

Według wstępnych danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6%, czyli 0,1 pkt proc. mniej w stosunku do maja. To typowy przejaw sezonowości zatrudnienia na rynku pracy.

• 2021-07-02 Aktualności

IKEA Retail Polska członkiem bezpośrednim Konfederacji Lewiatan

Z przyjemnością ogłaszamy, że IKEA Retail Sp z o.o. od czerwca 2021 r. intensyfikuje współpracę z Konfederacją Lewiatan stając się formalnie członkiem bezpośrednim organizacji. Wcześniej, przez wiele lat, należała do różnych związków branżowych zrzeszonych w Lewiatanie.

• 2021-07-01 Aktualności
    Aktualności

Jak wspierać rolnictwo ekologiczne?

W projekcie ustawy o rolnictwie ekologicznym niepokoją plany odgórnego i sztucznego wspierania rozwoju określonego modelu produkcji rolnej, tym bardziej, że potencjalnym beneficjentem takich rozwiązań będzie tylko wąska, wybrana grupa rolników, a ich dofinansowanie odbędzie się kosztem pozostałych. Kontrowersyjne jest również wprowadzenie opłaty środowiskowej - uważa Konfederacja Lewiatan.

• 2021-07-01 Aktualności

Polska gospodarka potrzebuje cudzoziemców

• Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o cudzoziemcach są niewystarczające i nie uwzględniają wielu kwestii związanych z deficytem pracowników na naszym rynku pracy.
    • Konfederacja Lewiatan proponuje m.in. utrzymanie, z pewnymi korektami, ułatwionej procedury uzyskiwania dostępu do polskiego rynku pracy dla obywateli wybranych krajów, zmiany w zakresie zezwolenia na pracę, szybszą ścieżkę obsługi pracodawców czy poprawienie jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę wydawanego przez urzędy wojewódzkie.

Aktualności

Jakie będą priorytety prezydencji słoweńskiej w Radzie UE?

Słowenia rozpocznie swoje przewodnictwo w Radzie UE 1 lipca. Będzie to ważny czas dla Europy, która wychodzi z koronakryzysu. Najbliższe pół roku to kluczowy okres dla pobudzenia unijnej gospodarki.

Aktualności

Pracodawcy chcą się przygotować na czwartą falę zakażeń

W przypadku wystąpienia czwartej fali zakażeń, za kilka tygodni może czekać nas powrót obostrzeń. Przedsiębiorcy uważają, że zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy jest w tej chwili priorytetem.

Aktualności

Okrągły stół Konfederacji Lewiatan – jak mądrze inwestować w infrastrukturę telekomunikacyjną

Najbliższe miesiące rozstrzygną o kształcie dwóch, mających fundamentalne znaczenie dla rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej, programów z udziałem funduszy unijnych -  Krajowego Plan Odbudowy oraz Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Zapewnienie, by wdrożenie środków z nowej perspektywy w największym stopniu zaspokoiło potrzeby konsumentów, ale również zapewniło przedsiębiorcom (beneficjentom tych środków) optymalne warunki udziału w nowych przedsięwzięciach, wymaga odpowiednich przygotowań.

• 2021-06-29 Aktualności

Jesteśmy częścią BusinessEurope

Konfederacja Lewiatan od 20 lat posiada stałe przedstawicielstwo w Brukseli. Już od 2001 jest również członkiem BusinessEurope, czyli największej paneuropejskiej federacji biznesowej zrzeszającej 40 organizacji pracodawców z 35 krajów. Na czym polega nasza codzienna praca w ramach BusinessEurope oraz współpraca z innymi federacjami pracodawców? Kim są nasi eksperci?

• 2021-06-29 Aktualności
    Aktualności

Pracodawcy chcą mieć prawo do badania trzeźwości pracowników

• Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaproponowało zmiany w Kodeksie pracy oraz ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi dotyczące badania trzeźwości pracowników.
    • Wychodzą one naprzeciw postulatom pracodawców, ale niektóre szczegółowe przepisy, np. związane z niedopuszczaniem do pracy czy przechowywaniem informacji o badaniu trzeźwości, wymagają jeszcze doprecyzowania - uważa Konfederacja Lewiatan.