Aktualności

Firmy telekomunikacyjne nie chcą podwójnie płacić za wdrożenie nowych przepisów

• W projekcie ustawy o prawach konsumenta największe wątpliwości budzi brak wyłączenia od stosowania niektórych przepisów w stosunku do usług łączności elektronicznej, chociaż takie zalecenia znajdują się w unijnej dyrektywie - uważa Konfederacja Lewiatan.
    • Ucierpieć na tym może branża telekomunikacyjna, która świadczy usługi umożliwiające dostęp do usług cyfrowych.

Czy polskie firmy dostaną pieniądze z KPO? Odpowiada Europoseł Jan Olbrycht

Krajowy Plan Odbudowy był tematem spotkania Konfederacji Lewiatan z Janem Olbrychtem. Europoseł przedstawił firmom członkowskim obecną sytuację związaną z KPO. Polski rząd przesłał dokument do Komisji Europejskiej już na początku maja. Jan Olbrycht potwierdził medialne spekulacje, że powodem wstrzymania akceptacji planu odbudowy przez Komisję jest kwestia nieprzestrzegania zasad praworządności przez Polskę.

EKES: Dyskusja o wolontariacie z udziałem eksperta Lewiatana

W poniedziałek (20.09) odbyło się posiedzenie grupy analitycznej "Wolontariusze - obywatele budujący przyszłość" w ramach Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES). W spotkaniu wziął udział Adam Dorywalski z biura Lewiatana w Brukseli. Podczas poniedziałkowej dyskusji mówił o wolontariacie zagranicznym.

• 2021-09-20 Aktualności

Pandemia Covid-19 zwiększyła niepewność gospodarczą

• Pandemia Covid-19 zwiększyła niepewność związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. Od ponad roku utrzymuje się ona na wyraźnie wyższym poziomie.
    • Przedsiębiorcy borykają się też z problemem absencji pracowników. W szczytowym momencie pandemii dotyczyła ona niemal dwóch milionów pracowników - zauważa Konfederacja Lewiatan.

Polska gospodarka dobrze radzi sobie z następstwami pandemii Covid-19

• Na tle innych krajów UE polska gospodarka poradziła sobie dobrze ze skutkami pandemii Covid-19. Spadek PKB nastąpił później, był płytszy, a wyjście z dołka bardziej dynamiczne - uważa Konfederacja Lewiatan.
    • W I kwartale 2021 r. PKB był niższy w stosunku do poziomu sprzed pandemii o 1,6%, podczas gdy w UE ok. 4,6%. Był to jeden z najmniejszych spadków w UE.

Aktualności

Webinar KL-NFOŚiGW - nowy mechanizm wsparcia inwestycji w efektywność energetyczną budynków w oparciu o umowę o poprawę efektywności energetycznej EPC

W dniu 15 września br. odbył się webinar poświęcony zagadnieniu wsparcia inwestycji w efektywność energetyczną budynków w formule EPC/ESCO w gronie członów Konfederacji LEWIATAN. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Konfederację Lewiatan (KL) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z udziałem przedstawicieli Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. (KAPE).

Aktualności

Płace szybko rosną, bo firmy coraz mocniej rywalizują o pracowników

W sierpniu 2021 roku w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób pracowało 6352 tys. osób. Oznacza to wzrost rok do roku o 0,9%, ale spadek w stosunku do lipca br. o 0,2%. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5843,75 zł i było o 9,5% wyższe w ujęciu rocznym oraz o 0,1% niższe niż w lipcu - podał GUS.

• 2021-09-16 Aktualności

Kobiety najbardziej odczuły negatywne skutki pandemii Covid-19

• Pandemia Covid-19 stała się istotnym czynnikiem stresogennym dla pracowników. Niepokojowi o stan zdrowia swojego i bliskich szybko zaczął towarzyszyć strach o możliwość utraty pracy i dochodu.
    • Zmęczenie i frustrację niemożnością pogodzenia pracy zawodowej i życia rodzinnego odczuwają zwłaszcza kobiety, matki małych dzieci.

• 2021-09-16 Aktualności
    Aktualności

Motywacje Polaków do przeprowadzania renowacji budynków nie bazują na kwestiach finansowych

W poniedziałek 13.09. br. odbyło się spotkanie online Grupy eksperckiej/roboczej ds. Polityki Przemysłowej działającej w ramach Rady ds. Zielonej Transformacji Konfederacji Lewiatan, poświęcone motywacjom Polaków do przeprowadzenia renowacji budynków na podstawie wyników raportu, zamieszczonego w najnowszym wydaniu Barometru zdrowych domów, wykonanego na zlecenie firmy Velux.

• 2021-09-15 Aktualności

Polski Ład. Podatek od korporacji uderzy w wiele polskich firm

• Minimalny podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy, w tym MŚP, spółki Skarbu Państwa, startupy, a nawet mikrofirmy.
    • Sposób jego wprowadzenia, bez konsultacji społecznych, pogłębi nieufność obywateli i inwestorów do państwa i stanowionego prawa.
    • Doprowadzi do znaczącej podwyżki cen wielu towarów i spowoduje ucieczkę dużych firm do innych krajów UE.
    • Nowy podatek będą musiały zapłacić przedsiębiorstwa, które ponoszą straty.
    • Konfederacja Lewiatan apeluje do posłów o zaniechanie prac nad tym podatkiem.