Aktualności

Branża spożywcza odczuwa skutki pandemii, ale liczy na odbicie

Spada konkurencyjność w branży spożywczej. Słabną inwestycje w park maszynowy i automatyzację. Jedną z głównych przyczyn spowolnienia jest niewątpliwie pandemia Covid-19. Firmy są jednak przekonane, że w przyszłym roku zwiększą sprzedaż krajową i eksport - wynika z indexu MIU 2021, przygotowanego przez Siemens Financial Services w Polsce.

Aktualności

Skomplikowane przepisy hamują rozwój firm – apel Rady Prezydentów BusinessEurope

Prezydenci 40 federacji członkowskich BusinessEurope wezwali w piątek (26.11) przyszłą francuską prezydencję Unii Europejskiej do walki ze złożonością unijnych projektów legislacyjnych. W stanowisku BusinessEurope podkreślono, że skomplikowane przepisy hamują rozwój milionów małych, średnich i dużych przedsiębiorstw europejskich.

Aktualności

Projekt ustawy antylichwiarskiej bez konsultacji i notyfikacji KE

• Pominięcie konsultacji społecznych przy projekcie tzw. ustawy antylichwiarskiej jest niewłaściwe i bezzasadne, a także nie licuje z podstawowymi standardami procesu legislacyjnego demokratycznego państwa prawa - uważa Konfederacja.
    • Należy dokładnie zbadać czy nowe przepisy, które mają przeciwdziałać lichwie powinny być poddane notyfikacji Komisji Europejskiej.

Aktualności

Rozmowy o ważnych projektach Komisji Europejskiej - w Paryżu obradowała Rada Prezydentów BusinessEurope

W czwartek i piątek (25-26.10) w Paryżu obradowała Rada Prezydentów BusinessEurope. To międzynarodowa organizacja zrzeszająca federacje pracodawców z poszczególnych krajów członkowskich UE, w tym Konfederację Lewiatan. W spotkaniu uczestniczył prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki, zastępca Dyrektora Generalnego Marzena Chmielewska i dyrektor biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli Kinga Grafa.

Tarcza pomoże obniżyć inflację

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin przedstawili założenia tarczy antyinflacyjnej.

Aktualności

Priorytetem powinno być zwiększenie liczby pracowników

Obserwujemy dalszy spadek bezrobocia. Według danych GUS w październiku 2021 roku stopa bezrobocia wyniosła 5,5%, czyli w stosunku do września br. obniżyła się o 0,1 pkt proc.

Aktualności

Zakaz reklamy targetowanej zaszkodzi małym i średnim przedsiębiorstwom

• W Parlamencie Europejskim pojawił się pomysł wprowadzenia zakazu lub znacznego ograniczenia internetowych reklam targetowanych, czyli adresowanych do określonej grupy odbiorców.
    • Konfederacja Lewiatan uważa, że obostrzenia uderzą nie w wielkich potentatów internetowych, lecz w polskie i europejskie, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Elektryfikacja samochodów ciężarowych i dostawczych - prezentacja raportu FPPE

W ubiegłą środę, 24 listopada br. odbyło się spotkanie online Grupy eksperckiej/roboczej ds. Zrównoważonej Mobilności, działającej w ramach Rady ds. Zielonej Transformacji Konfederacji Lewiatan, w którym wzięli udział Przedstawiciele Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE): Marcin Korolec- Prezes Fundacji oraz Rafał Bajczuk- główny analityk.

• 2021-11-24 Aktualności
    Aktualności

Badanie zgodności z taksonomią i liczenie śladu węglowego nowym obowiązkiem firm

We wtorek 23 listopada br. odbyło się spotkanie online Grupy eksperckiej/roboczej ds. Zrównoważonego Finansowania działającej w ramach Rady ds. Zielonej Transformacji Konfederacji Lewiatan, w którym wzięła udział Aleksandra Stanek Kowalczyk - Dyrektor Zarządzająca firmy SAPERE - Sustainable Business Solutions oraz Katarzyna Średzińska i Aleksander Łaszek- manadżerowie firmy Deloitte.

• 2021-11-24 Aktualności

Badanie Lewiatana. 100% przedsiębiorców popiera członkostwo Polski w UE

Wszyscy przedsiębiorcy popierają członkostwo Polski w Unii Europejskiej, 95% uważa, że rząd powinien złagodzić konflikt z UE i doprowadzić do porozumienia - wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.