• 2021-08-31 Aktualności

Inflacja uderza w kieszenie Polaków

W sierpniu br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 5,4% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. PKB zaś w drugim kwartale był wyższy o 11,1% niż przed rokiem - podał GUS.

• 2021-08-31 Aktualności

Polski Ład. Największa w historii podwyżka podatków dla przedsiębiorców

• Zmiany podatkowe zaproponowane w Polskim Ładzie są największą  w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców i osób najbardziej zaangażowanych w budowę polskiej gospodarki - napisała Konfederacja Lewiatan w liczącym 75 stron stanowisku, przesłanym do resortu finansów.
    • Dzisiaj kończą się konsultacje społeczne projektu ustawy podatkowej. Pracodawcy sprzeciwiają się nowym rozwiązaniom i apelują do rządu o odstąpienie od  propozycji, których celem jest zwiększenie opodatkowania i oskładkowania przedsiębiorców i pracowników.

Aktualności

Polski Ład. Obniżka składki zdrowotnej nie uchroni przedsiębiorców przed wzrostem podatków

• Obniżenie składki zdrowotnej do 3 proc. w przyszłym roku trudno uznać za rozwiązanie kompromisowe ponieważ dalej oznaczałoby znaczący wzrost obciążeń przedsiębiorców w stosunku do stanu obecnego - uważa Konfederacja Lewiatan.
    • Najbardziej poszkodowani byliby w 2022 roku ci, którzy rozliczają się według 19 proc. stawki liniowej. Składka zdrowotna dalej nie mogłaby być odliczana od podatku, a w kolejnych latach byłaby podnoszona do 9 proc. To oznacza drastyczny wzrost obciążeń przedsiębiorców, tylko rozłożony na kilka lat.

Aktualności

Polski Ład. Zmiany w leasingu mogą mieć negatywny wpływ na inwestycje

Każde zmiany, które ograniczają preferencje związane z korzystaniem z leasingu, będą mieć negatywny wpływ na poziom krajowych inwestycji - powiedział Andrzej Sugajski, Dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu, członka Konfederacji Lewiatan, oceniając projekty zmian podatkowych, opisanych w ramach programu Polski Ład.

Aktualności

Rozporządzenie dla offshore`u niezgodne z prawem UE i umowami międzynarodowymi

• Wiele zapisów zawartych w projekcie rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie oceny wniosków złożonych w postępowaniu rozstrzygającym dotyczącym m.in. wymagań, które muszą spełnić firmy inwestujące w morskie farmy wiatrowe, jest niezgodnych z prawem UE oraz wiążącymi Polskę umowami międzynarodowymi - ostrzega Konfederacja Lewiatan.
    • Wątpliwości wzbudza tzw. kryterium doświadczenia w eksploatacji wiatraków na morzu i lądzie zdobyte w krajach UE lub EFTA i tym samym dyskryminujące firmy np. z Wielkiej Brytanii i USA.

Aktualności

Inwestorzy prywatni oczekują wsparcia, a nie wprowadzania kolejnych barier

• Inwestycje prywatne w Polsce spadają od kilku lat i należą do najniższych w Unii Europejskiej. Nie pomogą im propozycje podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, ani różne pomysły dotyczące, np. wprowadzenia 1% podatku od przychodów - napisała Konfederacja Lewiatan w raporcie poświęconym inwestycjom prywatnym.
    • Polska zamiast tworzyć bariery dla inwestycji powinna wspierać największych inwestorów prywatnych, także zagranicznych, ponieważ mogą nam pomóc w wychodzeniu gospodarki z pandemicznego kryzysu.

Aktualności

30 lat Trójkąta Weimarskiego. Co będzie jutro?

Współpraca gospodarcza Polski, Niemiec i Francji na EFNI 2021

Trzydzieści lat temu w niemieckim Weimarze, ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec podpisali umowę o współpracy na rzecz integracji Unii Europejskiej. Jaką rolę we współczesnej Europie może odegrać to trio państw? To jedno z zagadnień, któremu będzie poświęcona X edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie, wraz ze specjalnym wydarzeniem, jakim będzie Trójkąt Weimarski Kobiet.

Zgłoszenia do Nagród Konfederacji Lewiatan

• 2021-08-26 Aktualności
    Aktualności

Raport Lewiatana: Co stoi na przeszkodzie, by odzyskać dług?

• Przyspieszenie pracy e-sądu, wdrożenie komunikacji elektronicznej, zniesienie limitów komorniczych i ograniczeń terytorialnych, cyfryzację korespondencji z ZUS, zmianę zasad ochrony wynagrodzenia przed egzekucją, ułatwienie dostępu do rejestrów czy wprowadzenie cyfrowego wezwania do zapłaty - proponują eksperci Konfederacji Lewiatan w raporcie „Bariery w dochodzeniu i zarządzaniu wierzytelnościami", aby przyspieszyć odzyskiwanie długów.
    • W raporcie przedstawiono bariery, które utrudniają skuteczne odzyskiwanie długów. Ich usunięcie poprawiłoby sytuację firm dochodzących należności.

• 2021-08-26 Aktualności
    Aktualności

Spada bezrobocie, rośnie popyt na pracowników

Bezrobocie na koniec lipca 2021 r. wyniosło 5,8%. Według danych pochodzących z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności - osoby bezrobotne stanowiły w II kwartale 2021 r. 3,5% ludności aktywnej zawodowo w wieku 15-89 lat.