Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności

 • 2021-11-16 Aktualności
  Aktualności

  Sprawozdanie: unijny eksport wspiera ponad 38 mln miejsc pracy w UE

  Jedna z wielu liczb znajdujących się w opublikowanym przez Komisję Europejską nowym sprawozdaniu dowodzi znaczenia otwartej polityki handlowej dla europejskich miejsc pracy. Sprawozdanie odnoszące się do wymiany handlowej i miejsc pracy zawiera szereg danych statystycznych dotyczących europejskich miejsc pracy powiązanych z europejską wymianą handlową.

 • 2021-11-15 Aktualności
  Aktualności

  Inflacja blisko 7%. RPP znowu podwyższy stopy

  W październiku br. wzrost cen towarów i usług wyniósł 6,8% - podał GUS.

 • 2021-11-15 Aktualności
  Aktualności

  Polacy cenią wolność bardziej niż równość

  Wśród Polaków przeważają zwolennicy wolności. Preferują oni tą ogólną demokratyczną wartość znacznie częściej niż równość, a co ważniejsze, nie tylko częściej, ale też intensywniej. Podobny stosunek mają do innych przejawów wolności - rynku, postępu, przedsiębiorczości - wynika z raportu „Państwo w świadomości społecznej: postawy, oceny preferencje", który zostanie zaprezentowany 16 listopada, podczas sesji „Jakiego państwa chcemy, jakiego potrzebujemy?" na VI kongresie Open Eyes Economy Summit w Krakowie, którego partnerem jest Konfederacja Lewiatan.

 • 2021-11-15 Aktualności
  Aktualności

  Deficyt handlowy rośnie, ale wolniej

  We wrześniu br. w rachunku bieżącym bilansu płatniczego odnotowano ujemne salda obrotów towarowych (0,5 mld zł), dochodów pierwotnych (12,3 mld zł) i dochodów wtórnych (1,3 mld zł) oraz dodatnie saldo usług (8 mld zł - podał NBP.

 • 2021-11-10 Aktualności
  Aktualności

  Długa lista wad projektu ustawy o ROP

  • Pracodawcy chcą nowego projektu ustawy, wdrażającej model rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), ponieważ ten przygotowany przez resort klimatu i środowiska nie nadaje się do dalszych prac. Apelują ponadto o transparentny i otwarty dialog resortu na temat kształtu ROP z różnymi interesariuszami, w tym przedsiębiorcami prywatnymi.
  • Projekt jest niezgodny z dyrektywą odpadową, którą ma implementować, a także polskimi regulacjami, włącznie z postanowieniami konstytucji.
  • Konfederacja Lewiatan wyliczyła kilkanaście wad, które zawierają nowe przepisy.

 • 2021-11-10 Aktualności
  Aktualności

  List pracodawców do Komisji Europejskiej w sprawie polityki konkurencji

  Konfederacja Lewiatan razem z organizacjami pracodawców z Finlandii (EK), Danii (DI), Norwegii (NHO), Szwecji (SN), Portugalii (CIP), Irlandii (IBEC) i Łotwy (LDDK) wysłała list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i do wiceprzewodniczącej Margrethe Vestager w sprawie planowanej rewizji polityki konkurencji UE.

 • 2021-11-09 Aktualności
  Aktualności

  Badanie Lewiatana. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego zaszkodzi gospodarce

  73% przedsiębiorców uważa, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego o wyższości prawa polskiego nad unijnym konfliktuje nas z UE i szkodzi Polsce, 70% jest przekonanych, że będzie miał niekorzystny wpływ na gospodarkę - wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

 • 2021-11-09 Aktualności
  Aktualności

  List ochronny zmniejszy ryzyko wydania nieuzasadnionego zabezpieczenia roszczeń

  • Konfederacja Lewiatan przekazała Mariuszowi Haładyjowi, prezesowi Prokuratorii Generalnej RP, propozycje zmian, które mają na celu wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji listu ochronnego.
  • Ma on pomóc w zapobieganiu nadużywania zabezpieczenia roszczeń w sprawach z zakresu własności intelektualnej.

 • 2021-11-08 Aktualności
  Aktualności

  Transformacja energetyczna nie uda się bez wsparcia edukacji przedsiębiorców

  • W Krajowym Planie Sprawiedliwej Transformacji (KPST) konieczna jest większa koncentracja na współpracy między publicznymi służbami zatrudnienia a podmiotami niepublicznymi, czyli instytucjami rynku pracy, szkoleniowymi, ale także przedsiębiorcami - uważa Konfederacja Lewiatan.
  • Pracodawcy postulują, aby w 2022 roku zabezpieczyć odpowiedni budżet na stworzenie krajowego systemu informacyjno-doradczego dla potencjalnych beneficjentów w ramach środków pomocy technicznej KPST lub z innego źródła finansowania.
  • Apelują również o jak najszybsze uruchomienie Komitetu Monitorującego KPST już w pierwszym półroczu 2022 r.

 • 2021-11-08 Aktualności
  Aktualności

  Krajowy system cyberbezpieczeństwa do poprawki

  • Nowa wersja projektu ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, ze względu na skalę zaproponowanych zmian, powinna być skierowana do ponownych szerokich konsultacji społecznych - uważa Konfederacja Lewiatan.
  • Niektóre przepisy budzą wątpliwości jeśli chodzi o ich wpływ na konkurencyjny rynek telekomunikacyjny i cyberbezpieczeństwo.

Przejdź do archiwum