Gra toczy się o nowy podział władzy w UE

16 czerwca br., w siedzibie Konfederacji Lewiatan, z udziałem ekspertów, odbyła się debata poświęcona przyszłości Polski w strefie Euro.

Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan zwróciła uwagę, że Polska nie ma żadnej strategii w kwestii dalszej obecności w Unii Europejskiej, w tym w strefie Euro. Grozi nam marginalizacja, bo integracja obejmie strefę Euro, a my pozostaniemy na peryferiach procesu decyzyjnego. Jeśli chcemy być Europejczykami, to musimy zacząć działać, a nie biernie przyglądać się temu, co robią największe kraje UE - dodała.

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że Europa po przyszłorocznych wyborach jeszcze bardziej będzie skupiona na strefie Euro, a to wywrze znaczący wpływ na funkcjonowanie instytucji europejskich i w konsekwencji na nas. Szykuje się zmiana sposobu zarządzania strefą Euro. Walka toczy się nie tyle o kształt eurozony, ile nowy podział władzy w UE. To wielka polityczna operacja, w której Polska na własne życzenie nie uczestniczy. A w debacie publicznej dyskusja o naszej obecności w strefie Euro przestała istnieć.

W dyskusji udział wzięli: Danuta Hubner, europarlamentarzystka, Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, Janusz Reiter, były ambasador RP w Niemczech, Paweł Świeboda, prezes demosEuropa, Wawrzyniec Smoczyński z „Polityki" i Krzysztof Blusz, wiceprezes demosEuropa.