Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Gospodarka i finanse

 • 2021-03-23 Gospodarka i finanse
  Gospodarka i finanse

  Stanowisko Konfederacji Lewiatan dotyczące projektu ustawy Prawo komunikacji Elektronicznej oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej

  W nawiązaniu do toczących się obecnie prac rządowych nad projektem ustawy Prawo komunikacji Elektronicznej oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej, Konfederacja Lewiatan przedstawia stanowisko w zakresie dotyczącym usługi fakultatywnego obciążania rachunku oraz usług z dodatkowym świadczeniem, w kontekście ich skutków dla usług rynku finansowego, w szczególności usług ubezpieczenia.

 • 2021-03-17 Gospodarka i finanse
  Gospodarka i finanse

  Polaków do oszczędzania mobilizuje niepewność

  Marcowe dane GUS wskazują na poprawę nastrojów konsumentów. Bieżący wskaźnik ufności wzrósł o 2,2 pkt proc., do -23 pkt, natomiast wskaźnik wyprzedzający - o 2,1 pkt proc., do -20,2 pkt.

 • 2020-12-30 Gospodarka i finanse
  Gospodarka i finanse

  Prognozy 2021. PKB wzrośnie o 3,6% dzięki eksportowi i konsumpcji

  Przyszły rok upłynie pod hasłem wychodzenia z koronakryzysu. Wzrost gospodarczy wyniesie 3,6%. Za odbicie odpowiadać będzie przede wszystkim eksport (wzrost o 6%) oraz konsumpcja (wzrost o 3,5%). Raczej nie należy się spodziewać ożywienia inwestycji. Inflacja osiągnie 2,5% - prognozuje Konfederacja Lewiatan.

 • 2020-12-30 Gospodarka i finanse
  Gospodarka i finanse

  Pomoc dla firm niewystarczająca i źle adresowana

  • Wsparcie udzielone przedsiębiorcom w drugiej połowie roku, skierowane do branż, które wciąż odczuwają negatywne skutki epidemii Covid-19, jest niewystarczające i nie do końca dobrze adresowane - uważa Konfederacja Lewiatan.
  • Wiele firm nie skorzystało z pomocy z powodu kontrowersyjnego katalogu numerów PKD, które uprawniają do różnych form wsparcia.
  • Pracodawcy proponują, aby warunkiem udzielenia pomocy nie był numer PKD, lecz znaczący spadek przychodów firmy.

 • 2020-12-21 Gospodarka i finanse
  Gospodarka i finanse

  Lewiatan apeluje o zawarcie paktu społecznego

  • Gospodarka i firmy potrzebują nadzwyczajnych rozwiązań gospodarczych i społecznych, które ograniczą skutki pandemii, a równocześnie pozwolą gospodarce na transformację i szybki powrót na ścieżkę rozwoju po pandemii.
  • Zarząd i Rada Główna Konfederacji Lewiatan apelują o prace nad paktem społecznym między rządem i partnerami społecznymi, który pozwoli na ratowanie firm, efektywne wykorzystanie Krajowego Planu Odbudowy oraz naprawę finansów publicznych.

 • 2020-07-10 Gospodarka i finanse
  Gospodarka i finanse

  Stanowisko Konfederacji Lewiatan wobec projektu rozporządzenia ePrivacy (opcje regulacyjne, sygn. 9243/20)

  W nawiązaniu do przedstawionych przez Radę UE opcji regulacyjnych i pytań odnoszących się do kluczowych przepisów projektu rozporządzenia w sprawie poszanowania życia prywatnego oraz ochrony danych osobowych w łączności elektronicznej i uchylającego dyrektywę 2002/58/WE (dalej: projekt rozporządzenia ePrivacy), Konfederacja Lewiatan proponuje:

 • 2020-05-20 Gospodarka i finanse
  Gospodarka i finanse

  Mniej osób boi się utraty pracy. Poprawiają się nastroje konsumenckie

  Majowe dane o koniunkturze konsumenckiej wskazują na lekką poprawę nastrojów konsumentów indywidualnych we wszystkich analizowanych przez GUS obszarach.

 • 2020-05-19 Gospodarka i finanse
  Gospodarka i finanse

  Firmy szkoleniowe i doradcze apelują o przyjęcie rekomendacji, które odmrożą ich działalność

  • Od połowy marca br. firmy szkoleniowe i doradcze, poza usługami świadczonymi w formie zdalnej, praktycznie zaprzestały działalności.
  • Konfederacja Lewiatan popiera apel Polskiej Izby Firm Szkoleniowych o przyjęcie dla branży usług rozwojowych rekomendacji, które umożliwią realizację stacjonarnych szkoleń i doradztwa z poszanowaniem rygorów sanitarnych i zasad bezpieczeństwa.

 • 2020-04-27 Gospodarka i finanse
  Gospodarka i finanse

  Przedsiębiorco, jeśli chcesz uzyskać pomoc, sprawdź zasady jej kumulacji

  Przedsiębiorco, jeżeli korzystasz z wielu instrumentów wsparcia, np. mikropożyczki udzielanej przez powiatowe urzędy pracy, zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz ulg w zakresie należności z tytułu najmu, sprawdź zasady kumulacji. Przed złożeniem wniosku o pomoc, sprawdź które instrumenty kumulują się ze sobą.

 • 2018-07-20 Gospodarka i finanse
  Gospodarka i finanse

  Zakaz handlu w niedziele niestraszny dużym i małym sklepom

  Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu, w ujęciu rocznym, w cenach stałych, o 8,2 proc (wobec 6,1 proc. w maju i 4 proc. w kwietniu) - podał GUS.

Przejdź do archiwum