Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Prawo pracy i rynek pracy

 • 2014-08-25 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Program działań Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2015 - opinia

  W odpowiedzi na pismo (GPA/138-0311-16/14) z dnia 25 lipca 2014 roku, otrzymane w dniu 28 lipca 2014 roku w sprawie przygotowywanego programu działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2015, uprzejmie informujemy, iż w opinii Konfederacji Lewiatan, w ramach programowanych działań kontrolnych i prewencyjnych, jako szczególne należałoby uwzględnić te obszary prawa pracy, w których zostały wprowadzone w ostatnim czasie zmiany.

 • 2014-08-21 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Pospieszne ozusowanie umów zleceń niewskazane

  Zbyt szybkie wprowadzanie składek ZUS w umowach zleceniach może zaowocować negatywnym wpływem na rynek pracy. Na skutki przyspieszenia reformy narażone są przede wszystkim osoby zatrudnione w sektorze: „administrowanie i działalność wspierająca" - wynika z ekspertyzy Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WISE Institute) przygotowanej na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

 • 2014-08-08 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Określenie zadań powiatu finansowanych ze środków PFRON

  W odpowiedzi na pismo numer BON-VIII-2101-44(15)-MB/14 z dnia 24 lipca 2014 r. w sprawie konsultacji projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Konfederacja Lewiatan przesyła następujące uwagi:

 • 2014-08-07 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie przepisów dotyczących badań lekarskich

  Przedstawiamy wstępną opinię do projektu nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie przepisów dotyczących badań lekarskich.

 • 2014-08-04 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Określenie rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON

  W odpowiedzi na pismo numer BON-VIII-2101-44(15)-MB/14 z dnia 24 lipca 2014 r. w sprawie konsultacji projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Konfederacja Lewiatan przesłała następujące uwagi.

 • 2014-07-18 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych do zmiany

  Rozszerzenie działalności socjalnej w firmie o możliwość finansowania lub współfinansowania opieki medycznej pracowników - proponuje Konfederacja Lewiatan w uwagach do projektu nowelizacji ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

 • 2014-07-08 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Wynagrodzenie za pracę w wolną sobotę

  Dużym problemem dla pracodawców i pracowników jest brak możliwości zapłacenia za pracę wykonywaną w szósty dzień tygodnia (tzw. wolną sobotę). Dlatego Konfederacja Lewiatan postuluje zezwolenie na wypłatę wynagrodzenia za pracę w zamian za udzielanie dnia wolnego.

 • 2014-06-27 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Lewiatan o bezpieczeństwie i higienie pracy

  Ze względu na zróżnicowany poziom rozwoju państw członkowskich UE należy przyjmować minimalne standardy służące poprawie środowiska pracy w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, zaś na poziomie krajowym wdrażać takie rozwiązania, które będą adekwatne do możliwości i warunków funkcjonowania przedsiębiorstw - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-06-10 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Lewiatan o płacy minimalnej w 2015 roku

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2015 roku powinien nastąpić w oparciu o ustawę z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, tj. na poziomie inflacji i 2/3 wzrostu PKB. W związku z tym minimalna płaca w przyszłym roku wyniosłaby 1731 zł - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-05-30 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Pracodawcy za podwyżką płacy minimalnej

  W przyszłym roku wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć, biorąc pod uwagę inflację i wzrost PKB, do 1731 zł, czyli o 3 proc.. Wyższy wzrost najniższego wynagrodzenia groziłby wzrostem bezrobocia i zatrudnienia w szarej strefie, szczególnie w biednych regionach kraju - uważają Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego.

Przejdź do archiwum