Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Środowisko i klimat

 • 2015-01-12 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Opinia dotycząca ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie

  Propozycje zmian zgłoszone przez Konfederację Lewiatan do projektu Ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (nowela Ustawy OOŚ),

 • 2014-10-31 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Stanowisko Konfederacji Lewiatan do projektu ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 732)

  Konfederacja Lewiatan, jako jedyna organizacja pracodawców, popierała zmiany do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przyjęte w 2011 roku, polegające na przekazaniu władztwa nad odpadami komunalnymi gminom. Zmiany w tym zakresie miały umożliwić Polsce realizację celów europejskiej dyrektywy o odpadach, zwłaszcza w zakresie osiągania odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu.

 • 2014-10-31 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Kontrowersyjne zmiany w ustawie ”śmieciowej”

  Niejasność i niespójność przepisów w projekcie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach może skłaniać nierzetelne gminy do stosowania „własnej ich interpretacji" oraz dawać pretekst dla prób obejścia przepisów przewidujących obowiązek organizowania przetargów na odbiór i zagospodarowanie śmieci - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-10-22 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Potrzebny kompromis w sprawie polityki klimatycznej 2030

  Na zbliżającym się szczycie Rady Europejskiej (23-24 października) zapadnie decyzja o ramach polityki klimatycznej po 2020 roku. Interes Polski wymaga konstruktywnej postawy rządu w tej dyskusji. Kolejne weto nic nam nie da. Nie zatrzyma kreślenia dalszych celów klimatycznych dla Europy, a jedynie wykluczy Polskę z dyskusji o kształcie tej polityki. Zamiast blokowania decyzji, Polska powinna się skupić na wynegocjowaniu najlepszych dla siebie rozstrzygnięć – uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-09-17 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Polityka klimatyczna 2030 – jak pogodzić jej realizację z interesem Polski?

  Polska powinna zaakceptować ramy polityki klimatycznej do 2030 roku, jednocześnie jasno określając warunki, na których jest w stanie taką zgodę wyrazić - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-06-25 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Podatek węglowodorowy zaszkodzi branży wydobywczej

  Projekt, nowelizacji ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym, w jego obecnym kształcie, przyczyni się do znacznego ograniczenia działalności poszukiwawczej i wydobywczej węglowodorów w Polsce, a co z tym idzie spowoduje, że cele fiskalne i gospodarcze zakładane przez projektodawcę nie zostaną zrealizowane - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

 • 2014-06-04 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  30 proc. redukcja CO2 w USA to dobry sygnał dla Europy

  Ogłoszony przez prezydenta USA Baracka Obamę „Plan Czystej Energii", który ma wymusić na sektorze energetycznym ograniczenie emisji CO2 o 30 proc. do 2030 roku w porównaniu do 2005 roku, oznacza że Amerykanie na poważnie przyłączają się do walki ze zmianami klimatu - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-05-29 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Podatek węglowodorowy zniechęci inwestorów

  Przyjęcie projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym (SPW), w obecnym kształcie, utrudni działalność poszukiwawczą i wydobywczą

 • 2014-05-20 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Jaka przyszłość węgla? Z zieloną energetyką pod rękę?

  Brak długoterminowej strategii dla sektora energetycznego, ślimaczące się prace nad regulacjami umożliwiającymi wydobycie gazu z łupków, trwająca od ponad 2 lat dyskusja jak wspierać OZE, brak postępu w procesie liberalizacji rynku gazu, czy w końcu wracający problem niezrestrukturyzowanego górnictwa - to najważniejsze problemy, z którymi boryka się branża - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-05-15 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Czy potrzebny jest podatek węglowodorowy?

  Należy rozważyć czy na obecnym etapie prac konieczne jest wprowadzenie specjalnego podatku węglowodorowego, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyrażony przez rząd zamiar przesunięcia jego obowiązywania do 2020 roku - uważają Konfederacja Lewiatan, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego i Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.

Przejdź do archiwum