Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • A
  • A
  • A

Rada Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ)


W lipcu 2017 roku została powołana w Konfederacji RADA GOZ, która zajmuje się ekonomicznymi i środowiskowymi aspektami transformacji gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym. W jej pracach uczestniczy obecnie ponad czterdziestu ekspertów z kilkunastu firm członkowskich i związków branżowych, w tym reprezentujących branżę tworzyw sztucznych, motoryzacyjną, kosmetyczną, konsultingową, meblarską, komunalną, gospodarki odpadami oraz handlu i dystrybucji.

GOZ zmienia tradycyjny model biznesowy. Wymaga zachowania wartości produktów, materiałów oraz surowców tak długo, jak to możliwe przy jednoczesnej minimalizacji wytwarzania odpadów. Koncepcja GOZ została uwzględniona w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju jako narzędzie tworzenia niskoemisyjnej, zasobooszczędnej, innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki Polski. Zamierzeniem RADY GOZ jest opiniowanie unijnych i krajowych dokumentów GOZ oraz przygotowywanie i promocja autorskich rozwiązań. W przypadku regulacji krajowych, głównymi partnerami RADY są Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Środowiska i NFOŚiGW.

Firmy członkowskie Konfederacji rozpoczęły prace nad autorskim systemem gospodarki odpadami opakowaniowymi. Nowy system, przewidujący wzmocnioną odpowiedzialność producenta, ma umożliwić Polsce wypełnienie celów unijnych na 2030 r. w sposób efektywny kosztowo. W pracach uczestniczą przedsiębiorcy wprowadzający towary w opakowaniach na rynek, zajmujący się recyklingiem i organizacje odzysku.

RADA współpracuje z BusinessEurope zarówno przy opiniowaniu unijnych projektów regulacji i dokumentów strategicznych GOZ, jak i przy promocji rozwiązań stosowanych przez firmy członkowskie. Członkowie RADY aktywnie uczestniczyli m.in. w przygotowaniu stanowiska „The future of plastics - a BusinessEurope position paper". Więcej: www.businesseurope.eu/policies/energy-and-environment/circular-economy#topic-publications

Kontakt: Dorota Zawadzka-Stępniak, dzawadzka-stepniak@konfederacjalewiatan.pl; + 48 22 55 99 925

 

 

Skład RADY GOZ (stan na 31 grudnia 2017 r.)

   

Lp.

Podmiot członkowski

1

Adamed

2

Auchan Polska

3

CAN-PACK

4

CEMEX Polska

5

Ceramika Paradyż

6

CP Recycling OOO SA

7

Deloitte Advisory

8

Dentons Europe Dąbrowski i Wspólnicy

9

ENKEV Polska

10

IKEA Retail

11

Jeronimo Martins Polska

12

Orange Polsk

13

Philips Polska

14

Pilkington

15

Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców

16

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHID)

17

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego

18

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych

19

Procter & Gamble Polska

20

Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań

21

SAINT-GOBAIN

22

Samsung Polska

23

SUEZ Polska

24

Synthos Group

25

Termo Organika

26

Velux Polska

27

Veolia Energia Polska

28

Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

29

Związek Producentów Materiałów dla Budownictwa

30

Żabka Polska