Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • A
  • A
  • A

Rada OZE

RADA OZE przy Konfederacji Lewiatan działa od roku 2013.

Celem jej działań jest wypracowanie i promowanie rekomendacji zmian legislacyjnych oraz strukturalnych umożliwiających rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. W swoich stanowiskach RADA kieruje się interesem nadrzędnym, tj. rozwojem w sposób efektywny i zrównoważony rynku energii w Polsce w interesie zarówno producentów jak i odbiorców energii.

Zasady pracy: RADA ustaliła, że będzie dążyć będzie do wypracowania stanowisk w formie consensusu.

RADA skupia szerokie grono firm zaangażowanych w rozwój wiatrowych, fotowoltaicznych, wodnych, biomasowych, ale także węglowych źródeł energii, a ponadto producentów urządzeń dla energetyki odnawialnej i konwencjonalnej, firm doradczych kancelarii i instytucji bankowych. Członkostwo w RADZIE jest otwarte dla wszystkich firm zrzeszonych w Lewiatanie. Udział innych podmiotów wymaga zgody członków RADY.

Przedmiotem szczególnego zainteresowania RADY są:

  • regulacje prawne dotyczące OZE oraz ich implementacja, w tym Prawo energetyczne, Budowlane, O zagospodarowaniu przestrzennym;
  • dokumenty strategiczne dotyczące polityki energetycznej i klimatycznej Polski i UE;
  • zasady pomocy publicznej dla producentów urządzeń OZE oraz energii z OZE.

Od lutego 2015 roku, tj. ogłoszenia ustawy o odnawialnych źródłach energii, Rada przekonywała o konieczności nowelizacji ustawy przedstawiając rozwiązania, które eliminowałyby wątpliwości interpretacyjne przepisów ustawy oraz takie, których celem było uzdrowienie sytuacji na rynku świadectw pochodzenia. Wskazywaliśmy na kosztowne skutki nie wypełnienia przez Polskę celu oze na 2020 rok. RADA odnosiła się także do proponowanych kryteriów przyznawania wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki zaangażowaniu członków RADY, z programu będą mogły być finansowane nie tylko pilotażowe projekty klastrowe, ale także jednostkowe instalacje oze.

RADA przygotowuje stanowiska, szczegółowe opinie i propozycje zmian regulacji prawnych oraz bierze udział w wypracowywaniu propozycji dokumentów strategicznych. Organizuje także spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Urzędu Regulacji Energetyki, Kancelarii Premiera, Sejmu, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Kontakt: Dorota Zawadzka-Stępniak, dzawadzka-stepniak@konfederacjalewiatan.pl; + 48 22 55 99 925